rozmiar czcionki: A | A | A

Najnowsze silniki Toyoty powstaną w Jelczu – Laskowicach

03.09.2019 14:51 14:51

Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczyna produkcję najnowszej generacji silników. Benzynowe jednostki o pojemności 2.0 litra z Dolnego Śląska trafią do montowni Toyoty na całym świecie. W oficjalnej prezentacji uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki tej inwestycji polskie zakłady Toyoty stają się kluczowym ośrodkiem produkcji komponentów dla niskoemisyjnych hybrydowych układów napędowych w Europie.


- Ostatnie lata to dynamiczny rozwój gospodarczy Dolnego Śląska, a tym samym powstanie tysięcy nowych miejsc pracy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ogromny potencjał naszego regionu. Mam tu na myśli nie tylko dobre warunki do prowadzenia biznesu, ale także świetnie wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Cieszę się, że z wiedzy naszych fachowców korzystają takie marki jak Toyota. Ta współpraca przynosi wiele korzyści zarówno regionowi, jak i jego mieszkańcom – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Innowacyjny silnik charakteryzuje się podwyższoną pojemnością, dużą sprawnością cieplną i efektywną pracą w niższych temperaturach. W efekcie elektryczny pojazd hybrydowy osiąga rewelacyjnie niskie emisje tlenków azotu na poziomie 10% wymagań normy EURO 6. Dzięki tej inwestycji, razem z obecnie realizowanymi projektami, poziom inwestycji w Toyota Motor Manufacturing Poland wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych.


Sprzedaż pojazdów hybrydowych Toyoty Motor Europe systematycznie rośnie – osiągając 52% całkowitej sprzedaży w pierwszej połowie tego roku. Fabryka w Jelczu-Laskowicach na dziś zatrudnia ok 1000 osób i stale prowadzi rekrutację nowych pracowników. Toyota szuka głównie pracowników utrzymania ruchu – techników oraz pracowników produkcji do działów odlewni, obróbki, montażu, logistyki oraz do działu jakości.