rozmiar czcionki: A | A | A

Medalistka olimpijska nagrodzona

28.02.2014 11:31 11:31

Jeden z sześciu medali zdobytych przez Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi wywalczyła - pochodząca z Dolnego Śląska - Natalia Czerwonka. Zawodniczka trenująca na co dzień w Lubinie zdobyła srebrny medal w rywalizacji drużynowej łyżwiarek szybkich. Za ten występ medalistka odebrała dziś czek na 15 tys. zł z rąk marszałka Dolnego Śląska, Cezarego Przybylskiego.

Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014 były wyjątkowe dla każdego kibica, jednak dolnośląscy fani sportów zimowych mają szczególny powód do dumy. Pierwszą w historii medalistką zimowych igrzysk z naszego regionu została Natalia Czerwonka. Chcąc podziękować za emocje, których nam dostarczyła i srebrny medal w drużynowej rywalizacji łyżwiarek szybkich, marszałek Cezary Przybylski wręczył panczenistce czek o wartości 15 tysięcy złotych. Nagrodę (5 tys. zł) otrzymał również Marian Węgrzynowski - klubowy trener Natalii Czerwonki.


Natalia Czerwonka jest zawodniczką Miejskiego Klubu Sportowego Cuprum Lubin. W 2010 roku była członkinią drużyny, która zdobyła brązowy medal na igrzyskach w Vancouver, medalu jednak nie otrzymała ponieważ była zawodniczką rezerwową. W 2012r i 2013r zdobywała medale mistrzostw świata w rywalizacji drużynowej. Największy sportowy sukces osiągnęła w 2014r. w Soczi, gdzie wywalczyła srebrny medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Polki w składzie Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska oraz Katarzyna Bachleda - Curuś w półfinałowym biegu wygrały z Rosjankami i awansowały do olimpijskiego finału, w którym przegrały walkę o złoty medal z drużyną Holandii). Natalia Czerwonka jest pierwszą w historii medalistką zimowych igrzysk olimpijskich z Dolnego Śląska, od 2009 roku otrzymuje stypendium sportowe od Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Region dolnośląski ma bogate tradycje w łyżwiarstwie szybkim. Poza Natalią Czerwnoką z naszego regionu pochodzą dwie inne łyżwiarki szybkie, które uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich: Janina Korowicka (IO w Inssbrucku w 1976r) oraz Lilianna Morawiec (IO w Sarajewie 1984r). Klub MKS Cuprum Lubin zajmuje ważne miejsce na krajowej mapie panczenów. Działa tam pięć Uczniowskich Klubów Sportowych, a w Cuprum szkoleniem objętych jest ok. 120 osób. Trener Natalii Czerwonki, Marian Węgrzynowski jest wiceprezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.  Dolny Śląsk jest również silnym ośrodkiem sportów wrotkarskich. Centrum tej dyscypliny sportu znajduje się w Dusznikach Zdrój, w klubie Orlica.