rozmiar czcionki: A | A | A

Konwent Marszałków w Szczecinie za nami

05.08.2016 12:08 12:08

Zakończył się konwent Marszałków Województw RP w Szczecinie. Debata trwała dwa dni, w tym czasie Marszałkowie poruszali tematy związane z nowelizacją ustawy dotyczącej prawa wodnego, a także rozmawiali o zmianach systemowych w ochronie zdrowia i edukacji. W konwencie uczestniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Podczas konwentów dyskutujemy o tym, jak mądrze i efektywnie rozwijać nasze regiony. Nie możemy być pomijani w rozmowach o zmianach systemowych, które proponuje rząd – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Pierwszego dnia  marszałkowie zdecydowali o przyjęciu siedmiu stanowisk, związanych z wspomnianymi planami zmian prawa wodnego oraz opóźnieniami legislacyjnymi w programie PO RYBY, ale także z tzw. listami rezerwowymi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, prawem łowieckim, gospodarką odpadami i ochroną przyrody. Konwent Marszałków skrytykował projekt nowego prawa wodnego autorstwa Ministerstwa Środowiska.


Zmiana prawa będzie miała wpływ na wiele sektorów związanych z wykorzystaniem wody. Dodatkowymi opłatami zostaną obciążeni rolnicy i producenci ryb, a także inne branże, w tym budowlana i spożywcza. Konieczne jest wypracowanie zdroworozsądkowego rozwiązania – przekonuje Olgierd Glebowicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.


Drugą istotną kwestią była debata „Zmiany systemowe w ochronie zdrowia i ich wpływ na jednostki samorządu terytorialnego”, zorganizowana przez dziennik „Rzeczpospolita” w ramach cyklu Życie Regionów.


- Samorządy chcą być partnerem w podejmowaniu decyzji o zmianie systemu ochrony zdrowia – podkreśla marszałek Cezary Przybylski.


Władze samorządów są zaniepokojone tym, że w najbliższych latach zapowiadany jest spadek udziału nakładów na ochronę zdrowia w PKB.  Uważają również, że opieka psychiatryczna wymaga poprawy.


Marszałkowie Województw RP apelują, by zmiany jakie będą wprowadzane w psychiatrii nie koncentrowały się jedynie na opiece środowiskowej, lecz dotyczyły także opieki stacjonarnej, bez której nie jest możliwe skuteczne leczenie wielu ciężkich chorób psychiatrycznych. Strategia kierunkująca środki jedynie na opiekę środowiskową, u podstaw której leży przekonanie, iż wzrost finansowania opieki szpitalnej przyczyni się do zaniedbania środowiskowej opieki psychiatrycznej jest błędna – tak brzmi jeden z ważniejszych fragmentów stanowiska marszałków.


Marszałkowie Województw RP pochylili się nad sytuacją kadr medycznych. Szefowie polskich regionów zaniepokojeni obecną sytuacją pielęgniarek i położnych, przyjęli kolejne stanowisko „zdrowotne”.


W obliczu narastających konfliktów pomiędzy partnerami społecznymi, których skutkiem mogą być strajki wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia, dostrzegamy konieczność podjęcia natychmiastowych działań mających na celu uporządkowanie systemu wynagradzania - argumentowali marszałkowie.


Konwent dyskutował również o zapowiadanych zmianach w edukacji. Wśród zaproszonych gości był Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ministerstwo zapowiedziało reformę, która zakłada likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej. Po szkole powszechnej młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że zmiany te uderzą w samorządy. Plany reformy spotkały się z ostrą krytyką Związku Nauczycielstwa Polskiego, który reprezentował wiceprezes Krzysztof Baszczyński.


- Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to, co się proponuje, spowoduje ogromny chaos, który dotknie uczniów, samorządy, pracowników oświaty. Dotyczy to nas wszystkich – naszych dzieci, obywateli i całego państwa. Bez wątpienia będzie to zaprzepaszczenie ogromnego dorobku tych szkół, edukacyjnego i wychowawczego, wypracowanego ceremoniału szkolnego – podkreślał Baszczyński.

Więcej o konwencie na stronie: wzp.pl