rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja "Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny w infrastrukturze informacji przestrzennej"

24.04.2017 11:30 11:30

Dzisiaj we Wrocławiu rozpoczęła się konferencja poświęcona zagadnieniom roli państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w infrastrukturze informacji przestrzennej. W rozpoczęciu konferencji udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski.

W dwudniowej konferencji udział wzięło ponad 100 uczestników z całej Polski: przedstawicieli administracji geodezyjnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego: przedstawicieli inspekcji geodezyjno- kartograficznej, geodetów województw i geodetów powiatowych, czynnych zawodowo geodetów uczestniczących w procesach inwestycyjnych i przedsiębiorców z branży geoinformatycznej.


Konferencję zorganizowano w celu wymiany poglądów i doświadczeń, w obliczu zmian zachodzących od kilku już lat w przepisach związanych z procesem udostępniania danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz  budowy geodezyjnych rejestrów publicznych: sieci uzbrojenia terenu oraz map zasadniczych i topograficznych w standardach GESUD, BDOT 500 i BDOT 10k


Podczas konferencji poruszane były następujące zagadnienia 
1)    Nadzorowany proces budowy baz danych GESUT i BDOT 500 (uwarunkowania prawne, standardy techniczne, aspekty organizacyjne budowy baz danych, proces walidacji danych i odbioru baz danych, implementacja wynikowych roboczych baz danych do baz powiatowych, rola Inspektora Nadzoru w procesie budowy baz danych).
2)    Aktualizacja baz danych na poziomie powiatowym i wojewódzkim – problemy i korzyści wynikające z obecnych uwarunkowań prawnych – doświadczenia z dotychczasowej praktyki.
3)    Procedura weryfikacji opracowań geodezyjnych lub kartograficznych – spostrzeżenia po 2 latach doświadczeń od wprowadzenia zmian w prawie geodezyjnym i kartograficznym
4)    Wykorzystanie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.


Konferencję zakończyły wnioski zgłaszane podczas jej trwania przez uczestników spotkania. Wnioski dotyczą proponowanych zmian – uproszczenia przepisów w procesach związanych z wykonywaniem prac geodezyjnych i udostępnianiem materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Zostaną one przekazane do Ministerstwa Infrastruktuty i  Budownictwa- organu nadzorującego sprawy geodezji i kartografii w Polsce

Spotkanie geodetów, kartografów i przedsiębiorców z całego kraju było dobrą okazją do wymiany doświadczeń oraz do dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami współczesnej geodezji.