rozmiar czcionki: A | A | A

Dzień Gospodarczy Dolnego Śląska na Astana EXPO 2017

07.09.2017 13:31 13:31

Dzień Gospodarczy Województwa Dolnośląskiego, zainaugurował w stolicy Kazachstanu oficjalną wizytę Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz przedsiębiorców z naszego regionu na Astana EXPO 2017.

- Kazachstan to perspektywiczny i chłonny  rynek. Leży na Nowym Jedwabnym Szlaku, więc dla naszych przedsiębiorców to duża szansa na podjęcie i rozwinięcie współpracy z partnerami  kazachskimi. Obecnie współpraca z Kazachstanem układa się bardzo dobrze. Jesteśmy piątym krajem w Unii Europejskiej pod względem wolumenu eksportu do Kazachstanu – podkreślał marszałek Cezary Przybylski.


Jednym z najważniejszych punków promocji Dolnego Śląska na EXPO w Kazachstanie był organizowany 5 września przez DAWG Dzień Gospodarczy Województwa Dolnośląskiego oraz Forum Polska-Kazachstan, podczas którego prezentowane były możliwości inwestycyjne i eksportowe województwa. Jego idea to budowanie rozpoznawalności i wzmacnianie wizerunku regionalnej gospodarki i marki Dolny Śląsk szczególnie na azjatyckich rynkach- jednych z najbardziej perspektywicznych rynków zbytu.


- Celem naszej obecności na EXPO 2017 w Astanie jest pogłębienie dwustronnej współpracy, w szczególności w takich obszarach jak czyste technologie węglowe, nowoczesne technologie wydobywcze, technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii, innowacyjne maszyny i urządzenia górnicze, digitalizacja rynku energii, czy też rewitalizacja terenów poprzemysłowych, tym bardziej że posiadamy duże doświadczenie w tych dziedzinach – mówił podczas forum marszałek Przybylski.


Jak zaznacza Mariusz Sinior, szef Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG, tylko w 2016 roku w naszym województwie zlokalizowało swój kapitał kilkadziesiąt podmiotów - zarówno globalnych graczy, jak i mniejszych inwestorów.  – Tylko we Wrocławiu nakłady inwestycyjne przekroczyły 200 mln euro, a pozostałych miastach regionu wyniosły około 1 mld 300 mln euro. Wiele z tych inwestycji wprowadza nas w wymiar nowoczesnej gospodarki bazującej na nowych technologiach. To mocno pozycjonuje nasz region w oczach azjatyckich inwestorów jako idealne miejsce dla ich biznesu, zwłaszcza związanego z nowymi technologiami - dodaje Mariusz Sinior.

Dolny Śląsk nieprzypadkowo wybrał wrześniowy termin promocji na Astana EXPO 2017. 6 września, bowiem na Międzynarodowej Wystawie odbył się Dzień Narodowy Polski pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Udział w wydarzeniu wzięły media z kilkuset krajów świata, co dla promującego się w tym czasie na EXPO Dolnego Śląska było doskonałą okazją do przedstawienia swojego potencjału.