rozmiar czcionki: A | A | A

800 milionów euro dla wsparcia dolnośląskich przedsiębiorców!

22.05.2015 12:56 12:56

W sumie, ponad 800 milionów euro z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczone zostanie dla wsparcia przedsiębiorców oraz bezrobotnych i rynek pracy! Pieniędzmi tymi, podobnie jak w poprzednim okresie programowania, dysponować będą Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca oraz Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. W piątek, 22 maja, marszałek Cezary Przybylski podpisał porozumienie w sprawie powierzenia przez Zarząd Województwa zadań w ramach RPO Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy oraz Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Porozumienie sygnowane było przez marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Renatę Granowską – Dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej i Monikę Kwil-Skrzypińską - Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W spotkaniu uczestniczył również Stanisław Huskowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.


Podczas spotkania zaprezentowany został również harmonogram naborów dla beneficjentów.






Dolnośląska Izba Pośrednicząca


W latach 2014-2020 Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca będzie wdrażała środki przeznaczone głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z naszego regionu, na inwestycje zlokalizowane na terenie Dolnego Śląska. Na wsparcie tych działań przeznaczone jest ponad 460 mln EURO. Pieniądze te będą przekazywane w formie dotacji bezzwrotnych oraz m.in. nisko oprocentowanych pożyczek.

Wsparcie w ramach działania p.n. „Innowacyjne przedsiębiorstwa” przeznaczone jest na prace badawczo-rozwojowe prowadzone w przedsiębiorstwach, jak również na budowę niezbędnego do tego celu zaplecza technicznego jak np. laboratoria itp.

Ponad 50 mln EURO skierowane jest na rozwój przedsiębiorczości poprzez wsparcie-rozbudowę infrastruktury przeznaczonej dla MŚP, uzbrojenie terenów inwestycyjnych pod działalność gospodarczą, w tym na cele stref aktywności gospodarczej i parków biznesu jak również doradztwo.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem wsparcia MŚP w kolejnych latach jest dofinansowanie wspomagające umiędzynarodowienie naszych dolnośląskich przedsiębiorców. Wsparcie w zakresie opracowania modeli biznesowych zakładających współprace międzynarodową, wejście na rynek zagraniczny, tworzenie Planów rozwoju eksportu. Wsparciem objęte będą projekty dotyczące nawiązywania i utrzymywania kontaktów gospodarczych przedsiębiorstw na rynkach krajowych i międzynarodowych obejmujące np.:


•        - wizyty studyjne i misje zagraniczne;
•        - udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach  branżowych;
•        - udział w innych ważnych dla wybranej branży wydarzeniach o charakterze międzynarodowym

Najwięcej środków (ponad 170 mln EURO) przeznaczonych jest na działanie p.n. „Rozwój produktów i usług MSP”. Celem szczegółowym działania będzie zwiększone zastosowanie innowacji w przedsiębiorstwach z sektora MSP. W tej perspektywie finansowej największy nacisk położony zostanie na inwestycje w innowacje. Dotyczyć to będzie zarówno konkursów organizowanych w ramach programów krajowych, jak i regionalnych.

Ponadto Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca będzie wdrażać również środki europejskie przeznaczone na Zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej w MŚP oraz zwiększoną produkcję energii w wysokosprawnych instalacjach w regionie.

W ramach tej formy wsparcia dofinansowywane będą budowy i modernizacje infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, modernizacje energetyczne obiektów mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem  OZE i budowy/przebudowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji.

Pierwsze konkursy planowane są w 3 kwartale 2015r, głównie w zakresie wsparcia prac badawczo-rozwojowych (Dz.1.2) oraz wsparcia innowacyjności w MŚP (Dz. 1.5). W kolejnych miesiącach 2015  roku planowane są konkursy z zakresu internacjonalizacji przedsiębiorstw (Dz. 1.4) oraz modernizacji energetycznej obiektów w tym wymiana/modernizacja źródeł energii (Dz.3.2).



Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

Fundusze unijne w ramach nowej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego uruchomione. Z końcem maja ruszy akcja rozdysponowywania pieniędzy dla powiatowych urzędów pracy. A te w pierwszej kolejności mogą pozyskać fundusze m. in. na bezzwrotne dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy. To jedna z popularniejszych propozycji, z której jak dotychczas, najchętniej korzystają osoby bezrobotne.

Fundusze w ramach RPO, którymi będziemy dysponować, zostaną przeznaczone na dofinansowanie kilku ważnych obszarów. Jest to oczywiście przedsiębiorczość i pomoc bezrobotnym, ale także ogromna pomoc dla osób wymagających wsparcia, chociażby w wieku senioralnym, a także rodziców, którzy mają małe dzieci i chcą wrócić na rynek pracy. Dzięki nowej perspektywie unijnej - w sumie ponad 400 mln euro - zostanie przekazane na wsparcie Dolnoślązaków. To imponujące fundusze, które - co ważne - w większości zostaną przeznaczone na bezzwrotną pomoc – mówi Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

DWUP pełni funkcję instytucji pośredniczącej, która w imieniu władz województwa, będzie rozdysponowywać unijne fundusze. Trafią one do powiatowych urzędów pracy, organizacji pozarządowych, a także instytucji i firm, które będą pozyskiwały unijne pieniądze w ramach RPO.

Praca, pomoc i opieka – to filary RPO w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy:

•    rozpoczęcie działalności gospodarczej
Na fundusze związane z rozkręceniem swojej własnej firmy czekają bezrobotni, a w ostatnich latach była to jedna z najpopularniejszych form wsparcia.  Według planu powiatowe urzędy pracy do 2023 r. dotacjami, stażami lub praktykami wesprą blisko 20 tys. bezrobotnych. Dzięki temu ponad 3,2 tys. osób otrzyma bezzwrotne dotacje.
Pieniądze będą dostępne nie tylko dla bezrobotnych. Ponad 1,7 tys. osób otrzyma bezzwrotną pomoc na rozkręcenie swojego biznesu. Ponad tysiąc osób może liczyć dodatkowo na preferencyjne pożyczki. Zajmą się tym wyłonione w drodze konkursu podmioty.

•    Dzieci mają zajęcie, a rodzice czas na pracę
Darmowa opieka dla dzieci do lat 3. Fundusze przeznaczone zostaną na przystosowanie, rozwój lub wyposażenie żłobków, klubów malucha i innych form, które zagwarantują opiekę najmłodszym. Ma to odciążyć rodziców i pozwolić im na powrót do pracy lub poszukanie nowego zajęcia. Dzięki takim działaniom do 2023 r. ma powstać ok. 4,7 tys. miejsc opieki dla maluchów.

•    Wsparcie przed wykluczeniem dla blisko 23 tys. Dolnoślązaków, dodatkowo usługi społeczne i zdrowotne na wysokim poziomie dla 7 tys. osób.
Bardzo ważna część działań w ramach RPO, która osobom potrzebującym np. opuszczającym ośrodki opiekuńcze, pomoże odnaleźć się w „zwykłym życiu”. Dolnoślązacy będą mogli korzystać ze wsparcia, mieszkań treningowych, czy też pomocy mentora. Zaplanowano także adresowane działania (grupy terapeutyczne, konsultacje, rozwój osobisty) dla chorych, potrzebujących, czy też niepełnosprawnych. Generalnie osoby potrzebujące, w tym osoby w wieku senioralnym, mogą liczyć na wsparcie zarówno pod kątem zdrowotnym jak i socjalno-bytowym. Fundusze wesprą dodatkowo spółdzielnie socjalne oraz ośrodki interwencji.