rozmiar czcionki: A | A | A

80. rocznica pierwszej masowej zsyłki na Sybir

13.02.2020 08:27 08:27

Za nami obchody 80. rocznicy rozpoczęcia pierwszej z czterech masowych wywózek obywateli polskich na Wschód, przeprowadzonych przez władze sowieckie. Samorząd województwa reprezentował w uroczystościach wicemarszałek Grzegorz Macko.

- Pamięć o zesłańcach jest bardzo ważna – wielu z nich nigdy nie wróciło już do swoich domów z tej nieludzkiej ziemi. Sybiracy byli bici, głodzeni, więzieni oraz zmuszani do ponadludzkiego wysiłku tylko za to, że byli Polakami. Wielu z nich dzisiaj mieszka na Dolnym Śląsku. Nigdy o nich nie zapomnimy – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.


Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji Sybiraków w kościele św Bonifacego. Następnie przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem „Zesłańcom Sybiru” na placu Strzeleckim. 


Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze ZSRR, okupującego tereny Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery deportacje na Wschód obywateli polskich. Pierwsza z nich objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej i właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.