rozmiar czcionki: A | A | A

72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

08.05.2017 11:58 11:58

8 maja pod pomnikiem Poległych za Wolność i Ojczyznę na wrocławskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich odbyły się oficjalne obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Hołd poległym złożył Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

72 lata temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła II wojnę światową. Uroczystości zorganizowane dziś na wrocławskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie miały na celu upamiętnić to wydarzenie oraz oddać hołd poległym.

Na grobach polskich żołnierzy zapalono znicze i złożono okolicznościowe wieńce przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego. Odbył się również apel Pamięci i salwa honorowa na cześć poległych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojsko, kombatanci i uczniowie wrocławskich szkół.

***
Na cmentarzu na wrocławskim Oporowie pochowani są: żołnierze 2 Armii WP oraz żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego. Znajduje się tam również kwatera Dowódcy Obrony Wybrzeża – komandora marynarki wojennej Stefana Frankowskiego, który podczas kampanii wrześniowej dowodził obroną Helu. Następnie przebywał w niewoli niemieckiej i zmarł we wrześniu 1940r. w Bielawie.